Dec 04, 2022  
2022-2023 Academic Bulletin 
    
2022-2023 Academic Bulletin

University Personnel



 Presidents, 1874–Present

Battle Creek College, 1874–1901

Sidney Brownsberger, 1874–1881
Alexander McLearn, 1881–1882
Wilcott H. Littlejohn, 1883–1885
William W. Prescott, 1885–1894
George W. Caviness, 1894–1897
Edward A. Sutherland, 1897–1901

Emmanuel Missionary College, 1901–1959

Edward A. Sutherland, 1901–1904
Nelson W. Kauble, 1904–1908
Otto J. Graf, 1908–1917
Clement L. Benson, 1917–1918
Frederick Griggs, 1918–1924
Guy F. Wolfkill, 1924–1930
Lynn H. Wood, 1930–1934
Thomas W. Steen, 1934–1937
Henry J. Klooster, 1937–1943
Alvin W. Johnson, 1943–1950
Percy W. Christian, 1950–1955
Floyd O. Rittenhouse, 1955–1960

Advanced Bible School, 1934–1937

Milton E. Kern, Dean 1934–1937

Seventh-day Adventist Theological Seminary, 1937–1957

Milton E. Kern, 1937–1943
Denton E. Rebok, 1943–1951
V. E. Hendershot, 1951–1952
Ernest D. Dick, 1952–1957

Potomac University, 1957–1960

Ernest D. Dick, 1957–1959
Floyd O. Rittenhouse, 1959–1960

Andrews University, 1960–

Floyd O. Rittenhouse, 1960–1963
Richard Hammill, 1963–1976
Joseph G. Smoot, 1976–1983
W. Richard Lesher, 1984–1994
Niels-Erik A. Andreasen, 1994–2016
Andrea Luxton, 2016–

Members of the Andrews University Board of Trustees

(As of August 31, 2021)

Artur Stele, Chair
Kenneth Denslow, Vice-chair
Andrea Luxton, Secretary
Ron Aguilera, Lisa M. Beardsley-Hardy, Charles Bracken, G. Alexander Bryant, Debbi J. Christensen, Andrew Coetzee, Paul H. Douglas, Vonda Douglas-Nikitin, John Freedman, Linda Fuchs, Loren Hamel, R. Clifford Jones, Erton Kohler, Fred Manchur, Ernest Medina Jr., Jim Micheff, Juanita Moses Campbell, William G.C. Murdoch Jr., Titus Naftanaila, Roger Pak, Josue Pierre, Elden Ramirez, Janelle Randall, Adam Rose, David R. Rowe, Glynn Scott, Ron C. Smith, Paul A. Stokstad, Judith L. Storfjell, Thor Thordarson, Gary Thurber, Vic Van Schaik, J. Raymond Wahlen II, Dana L. Wales, David Weigley, Ted N.C. Wilson, E. Edward Zinke
Advisors: Carlos Craig, Ricardo Graham, Mark A. Johnson, G. Earl Knight, Michael Kruger, Thomas Lemon, Arne Nielsen, Randy Robinson, Ella L.S. Simmons

President’s Council

(As of December 1, 2021)

Niels-Erik & Demetra Andreasen, David & Maritza Babcock, Daniel & Michelle Bacchiocchi, Ken & Diana Bauer, Marilyn Bauer, Kevin & Jeanette Benfield, Charles Bracken, Phil & Marilyn Brantley, Douglas & Juanita Campbell, Andrew & Dori Coetzee, Brad Colson, David & Ruth Cromwell, Tony & Molly Dean, Marco & Erika Di Biase, John & Esther DuBosque, Cletus Georges, Deborah Gray, David & Carrie Grellmann, Herald & Donna Habenicht, Laurence & Deborah Habenicht, Ray & Madlyn Hamblin, Loren & Ann Hamel, Harry & Connie Hendrix, Edwin & Magaly Hernandez, Ronald & Christine Herr, Patrick & Heidi Herzog, James & Deanna Hippler, Clive & Carmen Holland, Dann & Elaine Hotelling, Sandra Johnson, Karl & Diana Kellawan, Thomas & Merry Knoll, Catherine Lang Titus, Dwayne & Marissa Leslie, Theodore & Sharon Lewis, H Maynard Lowry, Fred & Mary Kaye Manchur, Raymond & Aileen Mayor, Norman & Ruby McBride, Ernesto & Keri Medina, Norman & Dorothy Moll, Charles Moore, Craig & Mary Moore, G William & Patricia Mutch, Rob & Mary Ann Paquette, Wayne & Shelly Perry, Glenn & Margaret Poole, Charles & Barbara Randall, Christopher & Janelle Randall, David & Judy Rowe, Richard Schell, Leon & Nora Slikkers, Mark & Susan Slikkers, Robert & Jeanette Smith, Paul & Shelley Stokstad, Judith Storfjell, Ronald & Pamela Stout, Ardith Tait, Timbul & Ellen Tambunan, Max & Linda Taylor, Dale & Constance Twomley, David & Patti Van Luven, Bryan & Rebecca von Dorpowski, Dana & Dawn Wales, Charles & Rebekah Wang Cheng, Karl & Kristi Weber, Carolyn Wieder, Dan & Julie Woolf, Richard & Ann Yukl, Edward & Leonora Zinke

University Administration

(As of September 15, 2021)

Andrea Luxton, PhD, President; Secretary of the Board of Trustees
Christon Arthur, PhD, Provost
Glenn A. Meekma, Jr., BS, CPA, Vice President for Financial Administration 
Frances Faehner, PhD, Vice President for Campus & Student Life
Tony Yang, MBA, Vice President for Strategy, Marketing & Enrollment
David A. Faehner, PhD, Vice President for University Advancement
Michael Nixon, JD, Vice President for University Culture & Inclusion
Stephen Payne, BA, Special Assistant to the President, University & Public Affairs
Darcy de Léon, MBA, Associate Vice President for Human Resources
Aimee Vitangcol-Regoso, MBA, Registrar; Assistant Provost, Systems and Operations
Robert Wheeler, Acting Chief Information Officer
José Bourget, MDiv, University Chaplain
Gwendolyn Powell Braswell, JD, General Counsel
Valencia Mawuntu, MBA, Assistant Vice President for Financial Administration
Elynda Bedney, MSA, Assistant Vice President for Student Financial Services
Steve Yeagley, DMin, Assistant Vice President for Campus & Student Life
Judith B. Fisher, PhD, Assistant Vice President for Student Development, Counseling & Testing
Benjamin Panigot, BFA, Assistant Vice President for Campus Safety
Lynn Merklin, PhD, Assistant Provost for Institutional Effectiveness
Samuel Villamizar, MS, Associate Registrar for Student Systems
Carolyn Hurst, MA, Associate Registrar for Graduate and Undergraduate Programs

Academic Deans and Directors

John T. Boston, II, MA, Associate Director, North American Division Evangelism Institute
Gary Burdick, PhD, Dean of Research
Kevin Burton, PhD, Director, Center for Adventist Research
Petr Činčala, PhD, Director, Doctor of Missiology and Director, Institute of Church Ministry
Brynja Davis, PhD, Assistant Dean, College of Health & Human Services
Jacques B. Doukhan, Dr es Let Hébraïques, ThD, Director, Institute of Jewish-Christian Studies
Mario Ferguson, MDiv, Principal, Andrews Academy
La Ronda Forsey, MS, Associate Dean, School of Distance Education; K–12 Principal, Griggs International Academy
Jasmine J. Fraser, PhD, Director, PhD (Discipleship in Lifespan Education)
Randy K. Graves, MS Director of Bridge to Success Program
Helena R. Gregor, PhD, Director, Seminary Online Learning Center
Paul Z. Gregor, PhD, Associate Director, Institute of Archaeology
Esther Knott, MA, Director, MA in Pastoral Ministry, English Track; Director, InMinistry Center
Ronald A. Knott, MAPM, Director, Andrews University Press
Wagner Kuhn, PhD, Interim Associate Dean, Seventh-day Adventist Theological Seminary; Director, Postdoctoral Fellowship
Øystein S. LaBianca, PhD, Associate Director, Institute of Archaeology
Jeannie Leitermann, MA, Griggs International Academy Associate Principal/Registrar
Janine Lim, PhD, Associate Dean of Online Higher Education, School of Distance Education
Timothy E. Madding, DMin, Associate Director, North American Division Evangelism Institute
Paulette McLean Johnson, EdS, Dean of Libraries
Nicholas P. Miller, JD, PhD, Director, International Religious Liberty Institute
Jiří Moskala, ThD, PhD, Dean, Seventh-day Adventist Theological Seminary
Aaron Moushon, BA, Assistant Dean for Undergraduate Education
Ricardo Norton, DMin, PhD, Director, MA in Pastoral Ministry, Hispanic Track; Director, Institute of Hispanic Ministry
L. Fernando Ortiz, DMin, Director, Master of Divinity
Rogelio Paquini, DMin, Director, MA (Discipleship in Lifespan Education)
Kimberly Pichot, PhD, Interim Dean, College of Professions
L. Monique Pittman, PhD, Director, J.N. Andrews Honors Program
Kari Gibbs Prouty, MDiv, Director, Undergraduate Leadership
Paul J. Ray, Jr, PhD, Assistant Director, Archaeological Publications; Interim Curator, Horn Archaeological Museum
Amy Rebok Rosenthal, PhD, Dean, College of Arts & Sciences; Dean, Undergraduate Studies
John W. Reeve, PhD, Director PhD (Religion) & ThD Programs
Emmanuel Rudatsikira, MD, PhD, Dean, College of Health & Human Services
Evelyn Savory, PhD, Principal, Ruth Murdoch Elementary School
Eduard E. Schmidt, DMin, Director, North American Division Evangelism Institute; Director, Theological Field Education
Matias Soto, PhD, Director, Center for Innovation & Entrepreneurship
Christian Stuart, PhD, Executive Director, Center for On-Campus International Student Services
Alayne Thorpe, PhD, Associate Provost for Graduate Education, Dean, College of Education & International Services
Cedric E. W. Vine, PhD, Director, MA (Religion) and Seminary Affiliations and Extensions
Luda Vine, MA, PhD candidate, Director, Center for Intensive English Programs
Ronald H. Whitehead, MA, Director, Center for Youth Evangelism
Hyveth M. Williams, DMin, Director, Doctor of Ministry Program
Randall W. Younker, PhD, Director, Institute of Archaeology; Director, PhD (Biblical and Ancient Near Eastern Archaeology)
Vacant, PhD, Director, Christian Leadership Center

Administrative Deans and Directors

Stanley Beikmann, BS, Director, Arboretum
Glynis Bradfield, PhD, Director, Center for Adult Education
Jennifer Burrill, MA, Assistant Vice President for Residence Life/Dean of Student Life
Anneris Coria-Navia, PhD, Director, Center for Effective Teaching and Learning
Rob Gettys, MA, Director, Athletics
Carolina Gomez-Jones, MA, Executive Director, Center for Off Campus Student Services
Rachel Keele, MA, CPT, Director, University Wellness
Lowell G. Hamel, MD, Director, Medical Services
Daniel Hamstra, BS, Director, Telecommunication Systems
Christina Hunter, MEd, Director, University Towers
Ethan Jones, JD, Director, Compliance, College of Education & International Services
Wendy Keough, MA, Executive Director, Undergraduate Recruitment & Admissions
Andriy Kharkovyy, MBA, Director, Alumni Services
Shanna Leak, Director, Enrollment CRM & Data Systems
Steve Nash, BBA, Director, Facilities Management
Sally P. Norton, JD, MSPS, Director, Institutional Research
Alyssa Palmer, JD, Dean/Senior Title IX Deputy Coordinator, Student Life
Jillian Panigot, BS, Director, Graduate Enrollment Management
Theresa Popp, BS, Director, Planned Giving & Trust Services
Darla Smothers-Morant, MS, Director, Student Success Center
Patricia Spangler, BS, Project Director, University Communication
Steve Suinda, MBA, Director, Enrollment Counseling
Sharyl R. Turon, BBA, Director, Financial Records

Managers of Service Departments and Auxiliary Enterprises

Martin D. Bradfield, BBA, Manager, Transportation Services
Linda Brinegar, General Manager, Dining Services
Rodrick Church, BS, Manager, LithoTech
Sharon J. Dudgeon, MMus, Manager, WAUS
Lynnetta Hamstra, MBA, Manager, Howard Performing Arts Center
Glenn A. Meekma, Jr., BS, CPA, Manager, Farm
Alfredo Ruiz, MA/MDiv, Director, University Apartments
Cynthia Swanson, Manager, University Bookstore
Allen Wellborn, Manager, Custodial Services
Jamie Wright, Manager, Plant Services

Administrators Emeriti

Niels-Erik Andreasen, PhD, President, Emeritus
Lyndon G. Furst, EdD, Dean, School of Graduate Studies and Professor of Educational Administration and Supervision, Emeritus
Merlene A. Ogden, PhD, Dean and Professor of English, Emerita
Lawrence W. Onsager, MLS, MA, Dean of Libraries, Emeritus
Gottfried Oosterwal, DLitt, Director, Center for Intercultural Relations, Emeritus
Allen F. Stembridge, Dean, School of Business Administration, Emeritus
Charles H. Tidwell Jr., PhD, Dean, Affiliation & Extension Programs, Emeritus
Werner K. Vyhmeister, PhD, Dean, Seventh-day Adventist Theological Seminary and Professor of Mission, Emeritus

Alumni Association Officers

Members

Bradley Sheppard (BA ‘82, MA ‘87, PhD ‘11), President, Berrien Springs, Mich.
Andriy Kharkovyy (BBA ‘06, MBA ‘09), Executive Director, Berrien Springs, Mich.
Kelsey Curnutt (BA ‘11), Niles, Mich.
Laura Malcolm (BBA ‘11), Berrien Springs, Mich.
Felissa (Thelma) Francisco (BS ‘99), Berrien Springs, Mich.
Beth Helm (BA ‘09, MA ‘13, EDS ‘13), Berrien Springs, Mich.
Judy Nay (BS ‘76), St. Joseph, Mich.
Dave Nelson (AT 87), Berrien Springs, Mich.
Gisele Tchamba (BS ‘04, MSA ‘05), Berrien Springs, Mich.

Ex-Officio Members

Andrea Luxton, PhD (MA ‘78), President, Andrews University
David A. Faehner, PhD (MA ‘72), Vice President, University Advancement
Gillian Panigot (BS ‘06, MA ‘08), FOCUS Editor
Dongchan Kim, 2021-2022 AUSA Representative
Brandon Williams, 2021-2022 GSA Representative
Jan Pickett (MA ‘86, BSW ‘83) BSCF Co-Representative
Michael Nixon (BS ‘09) BSCF Co-Representative

Recipients of Andrews University Faculty Awards for Excellence in Teaching

1976–77—Bill Chobotar, Patricia M. Silver

1977–78—Merlene A. Ogden, M. Lillian Moore

1978–79—Daniel A. Augsburger, Ivan L. Warden

1979–80—Robert R. Ludeman, F. Estella Greig

1980–81—Ruth R. Murdoch, Malcolm B. Russell

1981–82—Robert A. Wilkins, Leonard K. Gashugi

1982–83—Carl Coffman Jr, Neville H. Clouten

1983–84—Asa C. Thoresen, Des Cummings Jr.

1984–85—Lawrence T. Geraty, Robert U. Kalua

1985–86—C. Warren Becker, Øystein S. LaBianca

1986–87—Ivan T. Blazen, Janice Y. Watson

1987–88—William W. Davidson, Duane C. McBride

1988–89—Ralph M. Scorpio, Bruce A. Closser

1989–90—Dwain L. Ford, Meredith J. Jones

1990–91—Øystein S. LaBianca, Georgina P. Hill

1991–92—Stanley M. Bell, Leonard K. Gashugi, A. Josef Greig, F. Estella Greig, William E. Richardson, Russell L. Staples, John B. Youngberg

1992–93—Paul S. Brantley, Arthur N. Brown

1993–94—Dennis W. Woodland, Edwin I. Hernandez

1994–95—James L. Hayward, Annetta M. Gibson

1995–96—Kenneth E. Thomas, Carole L. Kilcher

1996–97—Jon L. Dybdahl, James A. Tucker

1997–98—Richard M. Davidson, Beverly J. Matiko

1998–99—Curtis J. VanderWaal, Katherine A. Koudele

1999–00—David A. Steen, April R. Summitt

2000–01—Bill Chobotar, Stephen P. Zork

2001–02—Shelley Bradfield, James L. Hayward

Recipients of the Daniel A. Augsburger Excellence in Teaching Award

(Teaching award name changed in 2002–03 school year)

2002–03— Ranko Stefanovic (CAS), Sharon Prest (COT), Phillip H. Bess (ARCH), David A. Vlosak (SBA), Candice C. Hollingsead (SED), George R. Knight (SEM)

2003–04— Kathleen A. Berglund (CAS), Delyse E. Steyn (CAS), Laun L. Reinholtz (COT), Thomas B. Lowing (ARCH), Mary Ann Hofmann (SBA), Hinsdale Bernard (SED), Jon K. Paulien (SEM)

2004–05— Mickey D. Kutzner (CAS), Delmer I. Davis (CAS), Gary A. Marsh (COT), Kristin S. von Maur (ARCH), Robert C. Schwab (SBA), Frederick A. Kosinski (SED), Roy E. Gane (SEM)

2005–06— L. Monique Pittman (CAS), Shandelle M. Henson (CAS), Ronald L. Johnson (COT), Andrew C. von Maur (ARCH), Betty Lou S. Gibson (SBA), Jimmy Kijai (SED), Denis Fortin (SEM)

2006–07— Arlene M. Saliba (CAS), Janice F. Wrenn (CAS), Stanley H. Beikmann (COT), Rhonda G. Root (ARCH), Leonard K. Gashugi (SBA), Shirley A. Freed (SED), Jacques B. Doukhan (SEM)

2007–08— Margarita C. K. Mattingly (CAS), Carlos A. Flores (CAS), Stephen C. Thorman (COT), Armand G. H. Poblete (SBA), Gary D. Gifford (SED), Richard M. Davidson (SEM). School of Architecture—No nomination for 2008.

2008–09— Susan P. Zork (CAS), H. Thomas Goodwin (CAS), Duane E. Habenicht (COT), Annetta M. Gibson (SBA), Elvin S. Gabriel (SED), John T. Baldwin (SEM), Kristin S. von Maur (SOA)

2009–10— Karl Bailey (CAS), John Banks (CAS), Lilianne Doukhan (CAS), Robert Moore (CAS), David Sherwin (COT), Robin Johnson (SOA), Jacquelyn Warwick (SBA), Duane Covrig (SED), Randall Younker (SEM)

2010–11— Ann-Marie Jones (CAS), Darah J. Regal (CAS), Dianne L. Staples (CAS), Robert E. Zdor (CAS), James H. Doran (COT), Mark A. Moreno (SOA), Samuel Kim-Liang Chuah (SBA), Barbara A. Reid (SED), H. Peter Swanson (SEM)

2011–12— Rudolph Bailey (SED), Bruce Bauer (SEM), José Goris (SBA), Herbert Helm (CAS), Marcia Kilsby (CAS), Glenn Russell (CAS), Martin Smith (SAAD), Tiffany Summerscales (CAS)

2012-13— Gary W. Burdick (CAS), Nancy J. Carbonell (SED), Darius W. Jankiewicz (SEM), Ben A. Maguad (SBA), Thomas J. Michaud (SAAD), Pedro A. Navia (CAS), Shelly J. Perry (CAS), Richard D. Show (SHP)

2013-14— Ron D. Coffen (SED), Lauren R. Matacio (CAS), Jerry A. Moon (SEM), Lee E. Olson (SHP), David W. Randall (CAS), Kathryn M. Silva (CAS), Andrew von Maur (SAAD)

2014-15—Harvey Burnett (CAS), Henrietta H. Hanna (SHP), Ryan Hayes (CAS), Douglas A. Jones (CAS), Paul B. Kim (SAAD), Janet Ledesma (SED), Stanley E. Patterson (SEM)

2015-16—Larry Burton (SED), John Peckham (SEM), Karen Reiner (SHP), Quentin Sahly (SBA), Ariel Solis (SAID), Lynelle Weldon (CAS), Janice Wrenn (CAS)

2016-17—Rahel Schafer, Hyveth Williams

2017-18—Gunnar Lovhoiden

2018-19—Julia Kim, Boubakar Sanou

2019-20—Oliver Glanz, Desrene Vernon-Brebnor

2020-21—Vanessa Corredera, Cedric Vine

2021-22—Anthony Bosman, Liz Muhlenbeck

Recipients of Andrews University Faculty Awards for Excellence in Research and Creative Activity

1991–92— Gregory J. Constantine, Donna Habenicht, Gerhard Hasel, Gary Land, Margarita Mattingly, Duane McBride, Raymond Paden, Abraham Terian

1992–93— Gordon Atkins, Roger Dudley, Edwin Hernandez, Mickey Kutzner, Jonathan Paulien, Brian Strayer

1993–94— Bill Chobotar, Gregory J. Constantine, Jacques Doukhan, Lyndon Furst, George Knight

1994–95— Roger Dudley, Shirley Freed, Scott Moncrieff, William Proulx, Jim Wolfer

1995–96— Gregory J. Constantine, George Knight, Margarita Mattingly, Janet Mulcare, John Stout

1996–97— Philip Bess, Mickey Kutzner, Jonathan Paulien, Douglas Singh, James Tucker

1997–98— Paul Brantley, Russell Burrill, Larry Richards

1998–99— Gordon J. Atkins, Lenore S. Brantley, Gregory J. Constantine, George R. Knight, P. David Merling

1999–00— Shirley A. Freed, Mickey D. Kutzner, Janet A. Mulcare, Jon K. Paulien, Carla L. Trynchuk

2000–01— Philip H. Bess, Gary W. Burdick, Roger L. Dudley, Gary G. Land, Jiri Moskala

2001–10 — no awards given these years

Recipients of the Siegfried H. Horn Excellence in Research and Creative Scholarship Award

2010–11— Karen A. Allen (Professional Programs), Larry D. Burton (Arts & Humanities), Richard M. Davidson (Religion & Theology), Shandelle M. Henson (Pure & Applied Sciences)

2011–12— Steve Hansen (Arts & Humanities), Duane McBride (Pure & Applied Sciences) Jiří Moskala (Religion & Theology), Curtis VanderWaal (Professional Programs)

2012-13— Fernando L. Canale (Religion & Theology), Winston J. Craig (Professional Programs), Tevni E. Grajales Guerra (Arts, Humanities & Education), Øystein S. LaBianca (Pure & Applied Sciences)

2013-14— Gary W. Burdick (Pure & Applied Sciences), Gregory J. Constantine (Arts, Humanities & Education), Roy E. Gane (Religion & Theology), Marcia A. Kilsby (Professional Programs)

2014-15—James L. Hayward (Pure & Applied Sciences), Wagner Kuhn (Religion & Theology), Carla L. Trynchuk (Arts, Humanities & Education), Andrew C. von Maur (Professional Programs)

2015-16—Karl G.D. Bailey (Pure & Applied Sciences), Richard Choi (Religion & Theology), Annetta Gibson (Professional Programs), Stephen Zork (Arts, Humanities & Education)

2016-17—Tiffany Summerscales (Pure and Applied Sciences), Denis Fortin (Religion and Theology), Kathleen Demsky (Professional Programs), Herb Helm (Arts, Humanities and Education)

2017-18—Stanley E. Patterson (Religion and Theology), Charles Reid (Arts, Humanities and Education)

2018-19—John Peckham (Religion and Theology), Harvey Burnett (Arts, Humanities and Education)

2019-20—S. Joseph Kidder (Religion and Theology), Gustavo Gregorutti (Arts, Humanities and Education

2020-21—Anneris Coria-Navia, Chi Yong Yun

2021-22—Petr Činčala, Jay Johnson

Faculty

(as of March 2021)

FACULTY FROM AFFILIATED SCHOOLS

Undergraduate

Hong Kong Adventist College

Ching Ho Richard Cheng, Instructor of English
Corjena Cheung, Instructor of Nursing
Barbara Kit Chun Choi, Instructor of Biology
Yu Charlene Chow, Instructor of Intl Languages/Global Studies
Simon S. Chua, Instructor of Visual Art/Communication/Design
Tak Lee Ip, Instructor of Theology/Christian Philosophy
Tsz Fung Kelvin Ip, Instructor of Public Health/Nutrition/Wellness
Chuen Chuen T Lau, Instructor of Religion/Biblical Languages
Fai Leong, Instructor of Religion/Biblical Languages
Anna C. Liu Chim, Instructor of Social & Behavioral Sciences
Hoi Ling C. Luk, Instructor of Mathematics
Paul E McGraw, Instructor of History & Political Science
Man Him Ng, Instructor of Liberal Arts/General Studies/International Studies
Jenifer Shiu, Instructor of Management & Marketing
Arlene B. Siagian, Instructor of Liberal Arts/General Studies/International Studies
Priscilla P. Wong, Instructor of Social & Behavioral Sciences
Ron Wong, Instructor of Physics
Henry Ya’ang, Instructor of Accounting/Economics/Finance
Jacky T. Yeung, Instructor of Religion/Biblical Languages
Chi Hong Yu, Instructor of Management & Marketing
Martin Yu, Instructor of Computing

Newbold College-Bracknell, Berkshire, England

Llewellyn R. Edwards, Lecturer in Leadership
Thomas C. Gyuroka, Lecturer in Leadership

Middle East University, Beirut, Lebanon

Joseph M. Abboud, Instructor in Management & Marketing
Paul Abboud, Instructor in Accounting/Economics/Finance
Maya Abou Fadel, Instructor in Chemistry & Biochemistry
Nehme E. Al Khawli, Instructor in Accounting/Economics/Finance
Joelle A. Barkanian, Instructor in Accounting/Economics/Finance
Carlos E. Biaggi, Instructor in Management & Marketing
Johnny F. Farah, Instructor in Management & Marketing
Raja D. Farah, Instructor in Religion/Biblical Languages
Eileen M. Ghali, Instructor in English
Charbel J. Haddad, Instructor in Management & Marketing
John E. Issa, Instructor in Management & Marketing
Slavisa Jankovic, Instructor in Religion/Biblical Languages
Larry L. Lichtenwalter, Instructor in Management & Marketing
Brian D. Manley, Instructor in General Arts & Sciences
Rick E. McEdward, Instructor in Religion/Biblical Languages
Amy M. McHenry, Instructor in Biology
Peter R. McHenry, Instructor in Biology
Ehab S. Mouawad, Instructor in Accounting/Economics/Finance
Daniel Nae, Instructor in Religion/Biblical Languages
John W. Reeve, Instructor in Church History
Malcolm B. Russell, Instructor in Accounting/Economics/Finance
Paul G. Semaan, Instructor in Mathematics
Chadi Tawil, Instructor in Accounting/Economics/Finance
Andrew Traboulsi, Instructor in Business, General
Ronald E. Vyhmeister, Instructor in History & Political Science
Shawna L. Vyhmeister, Instructor in Management & Marketing
Phillippe W. Zgheib, Instructor in Accounting/Economics/Finance