Jun 19, 2024  
2023-2024 Academic Bulletin 
    
2023-2024 Academic Bulletin [ARCHIVED CATALOG]

University Personnel



 Presidents, 1874–Present

Battle Creek College, 1874–1901

Sidney Brownsberger, 1874–1881
Alexander McLearn, 1881–1882
Wilcott H. Littlejohn, 1883–1885
William W. Prescott, 1885–1894
George W. Caviness, 1894–1897
Edward A. Sutherland, 1897–1901

Emmanuel Missionary College, 1901–1959

Edward A. Sutherland, 1901–1904
Nelson W. Kauble, 1904–1908
Otto J. Graf, 1908–1917
Clement L. Benson, 1917–1918
Frederick Griggs, 1918–1924
Guy F. Wolfkill, 1924–1930
Lynn H. Wood, 1930–1934
Thomas W. Steen, 1934–1937
Henry J. Klooster, 1937–1943
Alvin W. Johnson, 1943–1950
Percy W. Christian, 1950–1955
Floyd O. Rittenhouse, 1955–1960

Advanced Bible School, 1934–1937

Milton E. Kern, Dean 1934–1937

Seventh-day Adventist Theological Seminary, 1937–1957

Milton E. Kern, 1937–1943
Denton E. Rebok, 1943–1951
V. E. Hendershot, 1951–1952
Ernest D. Dick, 1952–1957

Potomac University, 1957–1960

Ernest D. Dick, 1957–1959
Floyd O. Rittenhouse, 1959–1960

Andrews University, 1960–

Floyd O. Rittenhouse, 1960–1963
Richard Hammill, 1963–1976
Joseph G. Smoot, 1976–1983
W. Richard Lesher, 1984–1994
Niels-Erik A. Andreasen, 1994–2016
Andrea Luxton, 2016–

Members of the Andrews University Board of Trustees

(As of December 1, 2022)

Artur Stele, Chair
Kenneth Denslow, Vice-chair
Andrea Luxton, Secretary
Lisa M. Beardsley-Hardy, Charles Bracken, G. Alexander Bryant, Debbi J. Christensen, Andrew Coetzee, Paul H. Douglas, Vonda Douglas-Nikitin, John Freedman, Garth Gabriel, John Grys, Loren Hamel, Ruth Horton, Erton Kohler, Fred Manchur, Ernesto Medina Jr., Jim Micheff, Juanita Moses Campbell, William G.C. Murdoch Jr., Titus Naftanaila, Roger Pak, Josue Pierre, Elden Ramirez, Janelle Randall, Adam Rose, David R. Rowe, Glynn Scott, Ron C. Smith, Paul A. Stokstad, Judith L. Storfjell, Thor Thordarson, Gary Thurber, Vic Van Schaik, J. Raymond Wahlen II, Dana L. Wales, David Weigley, Ted N.C. Wilson, E. Edward Zinke
Advisors: Audrey Andersson, Carlos Craig, G. Earl Knight, Michael Kruger, Thomas Lemon, Paul Llewellyn, Bradford C. Newton, Arne Nielsen, Randy Robinson

President’s Council

(As of December 1, 2022)

Niels-Erik & Demetra Andreasen, David & Maritza Babcock, Daniel & Michelle Bacchiocchi, Ken & Diana Bauer, Marilyn Bauer, Kevin & Jeanette Benfield, Charles Bracken, Phil & Marilyn Brantley, Douglas & Juanita Campbell, Andrew & Dori Coetzee, Brad Colson, David & Ruth Cromwell, Tony & Molly Dean, Marco & Erika Di Biase, John & Esther DuBosque, Cletus Georges, Deborah Gray, David & Carrie Grellmann, Herald & Donna Habenicht, Laurence & Deborah Habenicht, Ray & Madlyn Hamblin, Loren & Ann Hamel, Harry & Connie Hendrix, Edwin & Magaly Hernandez, Ronald & Christine Herr, Patrick & Heidi Herzog, James & Deanna Hippler, Clive & Carmen Holland, Dann & Elaine Hotelling, Sandra Johnson, Karl & Diana Kellawan, Thomas & Merry Knoll, Catherine Lang Titus, Dwayne & Marissa Leslie, Theodore & Sharon Lewis, H Maynard Lowry, Fred & Mary Kaye Manchur, Raymond & Aileen Mayor, Norman & Ruby McBride, Ernesto & Keri Medina, Norman & Dorothy Moll, Charles Moore, Craig & Mary Moore, G William & Patricia Mutch, Rob & Mary Ann Paquette, Wayne & Shelly Perry, Glenn & Margaret Poole, Charles & Barbara Randall, Christopher & Janelle Randall, David & Judy Rowe, Richard Schell, Leon & Nora Slikkers, Mark & Susan Slikkers, Robert & Jeanette Smith, Paul & Shelley Stokstad, Judith Storfjell, Ronald & Pamela Stout, Ardith Tait, Timbul & Ellen Tambunan, Max & Linda Taylor, Dale & Constance Twomley, David & Patti Van Luven, Bryan & Rebecca von Dorpowski, Dana & Dawn Wales, Charles & Rebekah Wang Cheng, Karl & Kristi Weber, Carolyn Wieder, Dan & Julie Woolf, Richard & Ann Yukl, Edward & Leonora Zinke

University Administration

(As of December 1, 2022)

Andrea Luxton, PhD, President; Secretary of the Board of Trustees
Christon Arthur, PhD, Provost
Glenn A. Meekma, Jr., BS, CPA, Vice President for Financial Administration 
Frances Faehner, PhD, Vice President for Campus & Student Life
Tony Yang, MBA, Vice President for Strategy, Marketing & Enrollment
Donald Bedney, JD, Vice President for University Advancement
Michael Nixon, JD, Vice President for University Culture & Inclusion
Stephen Payne, BA, Special Assistant to the President, University & Public Affairs
Kevin Brown, MBA, MS, CPA, Assistant to the President, Strategic Enterprise
Darcy de Léon, MBA, Associate Vice President for Human Resources
Aimee Vitangcol-Regoso, MBA, Registrar; Assistant Provost, Systems and Operations
David Massey, Acting Chief Information Officer
José Bourget, MDiv, Assistant Vice President for Faith Engagement; University Chaplain
Gwendolyn Powell Braswell, JD, General Counsel
Jennifer Burrill, MA, Assistant Vice President for Campus & Student Life; Assistance Vice President for Residence Life
Alyssa Palmer, JD, Assistant Vice President for Campus & Student Life; Title IX Coordinator
Steve Yeagley, DMin, Associate Vice President for University Culture & Inclusion
Valencia Mawuntu, MBA, Assistant Vice President for Financial Administration
Steve Nash, BBA, Assistant Vice President, Facilities Management
Elynda Bedney, MSA, Assistant Vice President for Student Financial Services
Benjamin Panigot, BFA, Assistant Vice President for Campus Safety
Anneris Coria-Navia, PhD, Associate Provost for Teaching, Learning & Assessment
Samuel Villamizar, MS, Associate Registrar for Student Systems
Carolyn Hurst, MA, Associate Registrar for Graduate and Undergraduate Programs

Academic Deans and Directors

John T. Boston, II, MA, Associate Director, North American Division Evangelism Institute
Gary Burdick, PhD, Dean of Research
Kevin Burton, PhD, Director, Center for Adventist Research
Petr Činčala, PhD, Director, Doctor of Missiology and Director, Institute of Church Ministry
Brynja Davis, PhD, Assistant Dean, College of Health & Human Services
Jacques B. Doukhan, Dr es Let Hébraïques, ThD, Director, Institute of Jewish-Christian Studies
Mario Ferguson, MDiv, Principal, Andrews Academy
La Ronda Forsey, MS, Associate Dean, School of Distance Education; K–12 Principal, Griggs International Academy
Jasmine J. Fraser, PhD, Director, PhD (Discipleship in Lifespan Education)
Randy K. Graves, MS, Director, Bridge to Success Program
Helena R. Gregor, PhD, Director, Seminary Online Learning Center
Paul Z. Gregor, PhD, Associate Director, Institute of Archaeology
Esther Knott, MA, Director, MA in Pastoral Ministry, English Track; Director, InMinistry Center
Ronald A. Knott, MAPM, Director, Andrews University Press
Wagner Kuhn, PhD, Associate Dean, Seventh-day Adventist Theological Seminary; Director, Seminary Postdoctoral Fellowship
Øystein S. LaBianca, PhD, Associate Director, Institute of Archaeology
Jeannie Leitermann, MA, Griggs International Academy Associate Principal/Registrar
Janine Lim, PhD, Associate Dean of Online Higher Education, School of Distance Education
Timothy E. Madding, DMin, Director, North American Division Evangelism Institute
J. Amanda McGuire-Moushon, PhD, Assistant Dean for Graduate Studies, College of Education and International Services and School of Graduate Studies
Paulette McLean Johnson, EdS, Dean of Libraries
Nicholas P. Miller, JD, PhD, Director, International Religious Liberty Institute
Jiří Moskala, ThD, PhD, Dean, Seventh-day Adventist Theological Seminary
Aaron Moushon, BA, Assistant Dean for Undergraduate Education
Ricardo Norton, DMin, PhD, Director, MA in Pastoral Ministry, Hispanic Track; Director, Institute of Hispanic Ministry
L. Fernando Ortiz, DMin, Director, Master of Divinity
Rogelio Paquini, DMin, Director, MA (Discipleship in Lifespan Education)
Kimberly Pichot, PhD, Dean, College of Professions
L. Monique Pittman, PhD, Director, J.N. Andrews Honors Program
Kari Gibbs Prouty, MDiv, Director, Undergraduate Leadership
Paul J. Ray, Jr, PhD, Assistant Director, Archaeological Publications; Interim Curator, Horn Archaeological Museum
Amy Rebok Rosenthal, PhD, Dean, College of Arts & Sciences; Dean, Undergraduate Studies
John W. Reeve, PhD, Director PhD (Religion) & ThD Programs
Emmanuel Rudatsikira, MD, PhD, Dean, College of Health & Human Services
Evelyn Savory, PhD, Principal, Ruth Murdoch Elementary School
Matias Soto, PhD, Director, Center for Innovation & Entrepreneurship
Christian Stuart, PhD, Executive Director, Center for International Student Services
Alayne Thorpe, PhD, Associate Provost for Graduate Education, Dean, College of Education & International Services
Cedric E. W. Vine, PhD, Director, MA (Religion) and Seminary Affiliations and Extensions
Luda Vine, MA, PhD candidate, Director, Center for Intensive English Programs
Ronald H. Whitehead, MA, Director, Center for Youth Evangelism
Hyveth M. Williams, DMin, Director, Doctor of Ministry Program
Randall W. Younker, PhD, Director, Institute of Archaeology; Director, PhD (Biblical and Ancient Near Eastern Archaeology)
Vacant, PhD, Director, Christian Leadership Center

Administrative Deans and Directors

Stanley Beikmann, BS, Director, Arboretum
Jeff Boyd, MA, MBA, Director, University Communication
Glynis Bradfield, PhD, Director, Center for Adult Education
Matthew Fitting, BS, Dean, Undergraduate Resdience Life; Associate Dean for Student Life
Rachel Keele, MA, CPT, Director, University Wellness
Lowell G. Hamel, MD, Director, Medical Services
Daniel Hamstra, BS, Director, Telecommunication Systems
Christina Hunter, MEd, Dean, Graduate Residence Life; Associate Dean for Student Life
Ethan Jones, JD, Director, Compliance, College of Education & International Services
Wendy Keough, MA, Executive Director, Undergraduate Recruitment & Admissions
Laura Malcolm, MBA, Director, Alumni Services
Renato Mejia, MBA, Director, Strategic Marketing
Stacey Nicely, PhD, Director, Counseling & Testing Center
Sally P. Norton, JD, MSPS, Director, Institutional Research
Jillian Panigot, BS, Director, Graduate Enrollment Management
Theresa Popp, BS, Director, Planned Giving & Trust Services
Alfredo Ruiz, MA/MDiv, Director, University Apartments
Darla Smothers-Morant, MS, Director, Student Success Center
Patricia Spangler, BS, Project Director, University Communication
Sharyl R. Turon, BBA, Controller; Director, Financial Records
Kevin Wooldridge, Director, Athletics

Managers of Service Departments and Auxiliary Enterprises

Martin D. Bradfield, BBA, Manager, Transportation Services
Linda Brinegar, General Manager, Dining Services
Rodrick Church, BS, Manager, LithoTech
Noemi Kapusi, BBA, Manager, University Hospitality Services
Jeffrey Smith, BA, Acting Manager, WAUS
Lynnetta Hamstra, MBA, Manager, Howard Performing Arts Center
Glenn A. Meekma, Jr., BS, CPA, Manager, Farm
Cynthia Swanson, Manager, University Bookstore
Allen Wellborn, Manager, Custodial Services
Jamie Wright, Director, Plant Services

Administrators Emeriti

Niels-Erik Andreasen, PhD, President, Emeritus
David A. Faehner, PhD, Vice President of University Advancement, Emeritus
Lyndon G. Furst, EdD, Dean, School of Graduate Studies and Professor of Educational Administration and Supervision, Emeritus
Merlene A. Ogden, PhD, Dean and Professor of English, Emerita
Lawrence W. Onsager, MLS, MA, Dean of Libraries, Emeritus
Gottfried Oosterwal, DLitt, Director, Center for Intercultural Relations, Emeritus
Allen F. Stembridge, Dean, School of Business Administration, Emeritus
Charles H. Tidwell Jr., PhD, Dean, Affiliation & Extension Programs, Emeritus
Werner K. Vyhmeister, PhD, Dean, Seventh-day Adventist Theological Seminary and Professor of Mission, Emeritus

Alumni Association Officers

Members

Bradley Sheppard (BA ‘82, MA ‘87, PhD ‘11), President, Berrien Springs, Mich.
Laura Malcolm (BBA ‘11), Executive Director, Berrien Springs, Mich.
Kelsey Curnutt (BA ‘11), Niles, Mich.
Julie Dalson Scott (AT), Buchanan, Mich. 
Debbie Weithers (BBA ‘86)
Lucy Randall (BAEQUIV ‘98)
Sherrie Davis  (BS ‘89)
Jan Pickett (MA ‘86, BSW ‘83) Berrien Springs, Mich.
Dave Nelson (AT 87), Berrien Springs, Mich.
Kieran Taylor (BS ‘20), Alumni Relations Coordinator, Berrien Springs, Mich.

Ex-Officio Members

Andrea Luxton, PhD (MA ‘78), President, Andrews University
Donald Bedney (MDiv ‘90, MSA ‘91), Vice President, University Advancement
Gillian Panigot (BS ‘06, MA ‘08), FOCUS Editor
Aya Pagunsan, 2022-2023 AUSA President
Natasha Richards, 2022-2023 GSA Representative
Philip DeLeon (BT ‘03), BSCF Co-Representative
Enacio Hunt, BSCF Co-Representative

Recipients of Andrews University Faculty Awards for Excellence in Teaching

1976–77—Bill Chobotar, Patricia M. Silver

1977–78—Merlene A. Ogden, M. Lillian Moore

1978–79—Daniel A. Augsburger, Ivan L. Warden

1979–80—Robert R. Ludeman, F. Estella Greig

1980–81—Ruth R. Murdoch, Malcolm B. Russell

1981–82—Robert A. Wilkins, Leonard K. Gashugi

1982–83—Carl Coffman Jr, Neville H. Clouten

1983–84—Asa C. Thoresen, Des Cummings Jr.

1984–85—Lawrence T. Geraty, Robert U. Kalua

1985–86—C. Warren Becker, Øystein S. LaBianca

1986–87—Ivan T. Blazen, Janice Y. Watson

1987–88—William W. Davidson, Duane C. McBride

1988–89—Ralph M. Scorpio, Bruce A. Closser

1989–90—Dwain L. Ford, Meredith J. Jones

1990–91—Øystein S. LaBianca, Georgina P. Hill

1991–92—Stanley M. Bell, Leonard K. Gashugi, A. Josef Greig, F. Estella Greig, William E. Richardson, Russell L. Staples, John B. Youngberg

1992–93—Paul S. Brantley, Arthur N. Brown

1993–94—Dennis W. Woodland, Edwin I. Hernandez

1994–95—James L. Hayward, Annetta M. Gibson

1995–96—Kenneth E. Thomas, Carole L. Kilcher

1996–97—Jon L. Dybdahl, James A. Tucker

1997–98—Richard M. Davidson, Beverly J. Matiko

1998–99—Curtis J. VanderWaal, Katherine A. Koudele

1999–00—David A. Steen, April R. Summitt

2000–01—Bill Chobotar, Stephen P. Zork

2001–02—Shelley Bradfield, James L. Hayward

Recipients of the Daniel A. Augsburger Excellence in Teaching Award

(Teaching award name changed in 2002–03 school year)

2002–03— Ranko Stefanovic (CAS), Sharon Prest (COT), Phillip H. Bess (ARCH), David A. Vlosak (SBA), Candice C. Hollingsead (SED), George R. Knight (SEM)

2003–04— Kathleen A. Berglund (CAS), Delyse E. Steyn (CAS), Laun L. Reinholtz (COT), Thomas B. Lowing (ARCH), Mary Ann Hofmann (SBA), Hinsdale Bernard (SED), Jon K. Paulien (SEM)

2004–05— Mickey D. Kutzner (CAS), Delmer I. Davis (CAS), Gary A. Marsh (COT), Kristin S. von Maur (ARCH), Robert C. Schwab (SBA), Frederick A. Kosinski (SED), Roy E. Gane (SEM)

2005–06— L. Monique Pittman (CAS), Shandelle M. Henson (CAS), Ronald L. Johnson (COT), Andrew C. von Maur (ARCH), Betty Lou S. Gibson (SBA), Jimmy Kijai (SED), Denis Fortin (SEM)

2006–07— Arlene M. Saliba (CAS), Janice F. Wrenn (CAS), Stanley H. Beikmann (COT), Rhonda G. Root (ARCH), Leonard K. Gashugi (SBA), Shirley A. Freed (SED), Jacques B. Doukhan (SEM)

2007–08— Margarita C. K. Mattingly (CAS), Carlos A. Flores (CAS), Stephen C. Thorman (COT), Armand G. H. Poblete (SBA), Gary D. Gifford (SED), Richard M. Davidson (SEM). School of Architecture—No nomination for 2008.

2008–09— Susan P. Zork (CAS), H. Thomas Goodwin (CAS), Duane E. Habenicht (COT), Annetta M. Gibson (SBA), Elvin S. Gabriel (SED), John T. Baldwin (SEM), Kristin S. von Maur (SOA)

2009–10— Karl Bailey (CAS), John Banks (CAS), Lilianne Doukhan (CAS), Robert Moore (CAS), David Sherwin (COT), Robin Johnson (SOA), Jacquelyn Warwick (SBA), Duane Covrig (SED), Randall Younker (SEM)

2010–11— Ann-Marie Jones (CAS), Darah J. Regal (CAS), Dianne L. Staples (CAS), Robert E. Zdor (CAS), James H. Doran (COT), Mark A. Moreno (SOA), Samuel Kim-Liang Chuah (SBA), Barbara A. Reid (SED), H. Peter Swanson (SEM)

2011–12— Rudolph Bailey (SED), Bruce Bauer (SEM), José Goris (SBA), Herbert Helm (CAS), Marcia Kilsby (CAS), Glenn Russell (CAS), Martin Smith (SAAD), Tiffany Summerscales (CAS)

2012-13— Gary W. Burdick (CAS), Nancy J. Carbonell (SED), Darius W. Jankiewicz (SEM), Ben A. Maguad (SBA), Thomas J. Michaud (SAAD), Pedro A. Navia (CAS), Shelly J. Perry (CAS), Richard D. Show (SHP)

2013-14— Ron D. Coffen (SED), Lauren R. Matacio (CAS), Jerry A. Moon (SEM), Lee E. Olson (SHP), David W. Randall (CAS), Kathryn M. Silva (CAS), Andrew von Maur (SAAD)

2014-15—Harvey Burnett (CAS), Henrietta H. Hanna (SHP), Ryan Hayes (CAS), Douglas A. Jones (CAS), Paul B. Kim (SAAD), Janet Ledesma (SED), Stanley E. Patterson (SEM)

2015-16—Larry Burton (SED), John Peckham (SEM), Karen Reiner (SHP), Quentin Sahly (SBA), Ariel Solis (SAID), Lynelle Weldon (CAS), Janice Wrenn (CAS)

2016-17—Rahel Schafer, Hyveth Williams

2017-18—Gunnar Lovhoiden

2018-19—Julia Kim, Boubakar Sanou

2019-20—Oliver Glanz, Desrene Vernon-Brebnor

2020-21—Vanessa Corredera, Cedric Vine

2021-22—Anthony Bosman, Liz Muhlenbeck

2022-23

Recipients of Andrews University Faculty Awards for Excellence in Research and Creative Activity

1991–92— Gregory J. Constantine, Donna Habenicht, Gerhard Hasel, Gary Land, Margarita Mattingly, Duane McBride, Raymond Paden, Abraham Terian

1992–93— Gordon Atkins, Roger Dudley, Edwin Hernandez, Mickey Kutzner, Jonathan Paulien, Brian Strayer

1993–94— Bill Chobotar, Gregory J. Constantine, Jacques Doukhan, Lyndon Furst, George Knight

1994–95— Roger Dudley, Shirley Freed, Scott Moncrieff, William Proulx, Jim Wolfer

1995–96— Gregory J. Constantine, George Knight, Margarita Mattingly, Janet Mulcare, John Stout

1996–97— Philip Bess, Mickey Kutzner, Jonathan Paulien, Douglas Singh, James Tucker

1997–98— Paul Brantley, Russell Burrill, Larry Richards

1998–99— Gordon J. Atkins, Lenore S. Brantley, Gregory J. Constantine, George R. Knight, P. David Merling

1999–00— Shirley A. Freed, Mickey D. Kutzner, Janet A. Mulcare, Jon K. Paulien, Carla L. Trynchuk

2000–01— Philip H. Bess, Gary W. Burdick, Roger L. Dudley, Gary G. Land, Jiri Moskala

2001–10 — no awards given these years

Recipients of the Siegfried H. Horn Excellence in Research and Creative Scholarship Award

2010–11— Karen A. Allen (Professional Programs), Larry D. Burton (Arts & Humanities), Richard M. Davidson (Religion & Theology), Shandelle M. Henson (Pure & Applied Sciences)

2011–12— Steve Hansen (Arts & Humanities), Duane McBride (Pure & Applied Sciences) Jiří Moskala (Religion & Theology), Curtis VanderWaal (Professional Programs)

2012-13— Fernando L. Canale (Religion & Theology), Winston J. Craig (Professional Programs), Tevni E. Grajales Guerra (Arts, Humanities & Education), Øystein S. LaBianca (Pure & Applied Sciences)

2013-14— Gary W. Burdick (Pure & Applied Sciences), Gregory J. Constantine (Arts, Humanities & Education), Roy E. Gane (Religion & Theology), Marcia A. Kilsby (Professional Programs)

2014-15—James L. Hayward (Pure & Applied Sciences), Wagner Kuhn (Religion & Theology), Carla L. Trynchuk (Arts, Humanities & Education), Andrew C. von Maur (Professional Programs)

2015-16—Karl G.D. Bailey (Pure & Applied Sciences), Richard Choi (Religion & Theology), Annetta Gibson (Professional Programs), Stephen Zork (Arts, Humanities & Education)

2016-17—Tiffany Summerscales (Pure and Applied Sciences), Denis Fortin (Religion and Theology), Kathleen Demsky (Professional Programs), Herb Helm (Arts, Humanities and Education)

2017-18—Stanley E. Patterson (Religion and Theology), Charles Reid (Arts, Humanities and Education)

2018-19—John Peckham (Religion and Theology), Harvey Burnett (Arts, Humanities and Education)

2019-20—S. Joseph Kidder (Religion and Theology), Gustavo Gregorutti (Arts, Humanities and Education

2020-21—Anneris Coria-Navia, Chi Yong Yun

2021-22—Petr Činčala, Jay Johnson

2022-23—Oliver Glanz, Daniel Gonzalez-Socoloske

Faculty

(as of March 2021)

FACULTY FROM AFFILIATED SCHOOLS

Undergraduate

Hong Kong Adventist College

Ching Ho Richard Cheng, Instructor of English
Corjena Cheung, Instructor of Nursing
Barbara Kit Chun Choi, Instructor of Biology
Simon S. Chua, Instructor of Visual Art/Communication/Design
Kima Fanai, Instructor of Religion/Biblical Languages
Siu Hei Sam Lai, Instructor of Anthropology
Chuen Chuen T Lau, Instructor of Religion/Biblical Languages
Yee Ping Alison Lee, Instructor of Social & Behavioral Sciences
Wing Kwai Spencer Li, Instructor of Management
Anna C. Liu Chim, Instructor of Social & Behavioral Sciences
Hoi Ling C. Luk, Instructor of Mathematics/Chemistry
Paul E McGraw, Instructor of History & Political Science
Gad Onywere, Instructor of Biology
Jenifer Shiu, Instructor of Management & Marketing
Arlene B. Siagian, Instructor of Music/Liberal Arts/General Studies
Tsz King Nelson Tsang, Instructor of Fitness/Wellness
Wai Yan Dorothy Wong, Instructor of Sociology
Priscilla Wong, Instructor of Social & Behavioral Sciences
Henry Ya’ang, Instructor of Accounting/Economics/Finance
Jacky T. Yeung, Instructor of Religion/Biblical Languages
Chi Hong Yu, Instructor of Accounting/Management
Martin Yu, Instructor of Computing

Newbold College-Bracknell, Berkshire, England

Llewellyn R. Edwards, Lecturer in Leadership
Thomas C. Gyuroka, Lecturer in Leadership

Middle East University, Beirut, Lebanon

Amy M. McHenry, Instructor in Biology
Bassam Abdallah, Instructor in Management & Marketing
Carlos E. Biaggi, Instructor in Management & Marketing
Danny Kattan, Instructor in Chemistry, Biochemistry
Eileen M. Ghali, Instructor in English
Farid Khoury, instructor in History
John E. Issa, Instructor in Management & Marketing
Larry L. Lichtenwalter, Instructor in Religion, Bible and Philosophy
Mark Hynum, instructor in Natural Sciences
Peter R. McHenry, Instructor in Biology
Phillippe W. Zgheib, Instructor in Accounting/Economics/Finance
Raja D. Farah, Instructor in Religion/Biblical Languages
Rick E. McEdward, Instructor in Religion/Biblical Languages
Slavisa Jankovic, Instructor in Religion/Biblical Languages

Adjunct Faculty

Chadi Tawil, Instructor in Accounting/Economics/Finance
Paul Abboud, Instructor in Accounting/Economics/Finance
Nehme E. Al Khawli, Instructor in Accounting/Economics/Finance
Elisa Saab, Instructor in Accounting/Finance
Ali Makki, Instructor in Mathematics
Nelly Der Ghazarian, Instructor in Finance
Maya Abou Fadel, Instructor in Chemistry & Biochemistry
Andrew Traboulsi, Instructor in Business, General
John W. Reeve, Instructor in Church History
Johnny F. Farah, Instructor in Management & Marketing
Adrian Hilt, Instructor in Computer Science
Speranta Nae, Instructor in English